Подизање нивоа биодиверзитет-а
Развој одрживих пракси за ревитализацију земљишта, подизање нивоа биодиверзитета и борба против климатских промена постају све значајнији аспекти у оквиру глобалних напора ка очувању животне средине. У циљу постизања тих циљева, развијају се различити концепти као што су ветрозаштитни полинаторски појасеви, унапређење заштићених подручја и станишта, ревитализација ливада, девастираних земљишта, као и простора бивших депонија.
Енергетски засади, као што су врбе, тополе, багрем, мискантус, шпанска и италијанска трска, као и конопља, представљају алтернативни извор биомасе за производњу енергије. Ови засади имају висок потенцијал за брз раст и висок принос биомасе, што их чини атрактивним сировинама за производњу биоенергије. њихова способност да расту на маргиналним или неискоришћеним земљиштима чини их посебно корисним, ревитализујући таква подручја и дајући им нову сврху.
Један од примера примене ових концепата је у Сомбору, где постоји огроман потенцијал за коришћење више од 3000 хектара маргиналних земљишта у сврху гајења енергетских култура. Овакви засади могу се користити као сировина за производњу биомасе која би се далје користила у локалној топлани за производњу топлотне енергије. Ово би не само повећало енергетску независност тог подручја, већ би и ревитализовало неискоришћена земљишта, отварајући пут ка одрживијој будућности.